Coffee Shop Pricing Question!

Hey, I run a small cafe in Oregon and am trying to price lattes accurately.

My milk cost is around .0492 per oz My coffee cost is about .0233 per gram

So an 8oz lattee is: Milk with waste: .39 cents (8oz milk) Coffee with waste: .46 cents (20g but actually pull 17g shots)

At a food cost of .33 the latte should be priced at $2.61.

However for a 16oz latte (since it gets a quad) the coffee price: 40g coffee: .93 cents 20oz Milk: .984 cents

So it should be priced at: $5.75 or so.

This doesn't make sense to me as customers are essentially paying for two lattes and the calculating system doesn't allow for an exponential growth of cost. If a 16/20oz L get a quad and an 8/12oz get a double then the price of a 12 is $3.21 and if you add a shot and 4 oz of milk it goes to $4.79.

Is there a system you could recommend to calculate accurately or is this all normal?

Thanks for the help!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s